Szkodniki

Mklik Kauczukowiec
Cadra calidella Guen

Rozpiętość skrzydeł motyla wynosi 9-11 mm, ubarwienie przednich skrzydeł zmienne, od brązowej do ciemno szarej z dwoma poprzecznymi, jasnymi paskami. Pasek przy podstawie skrzydła zygzakowaty i biegnie w przez ciemniejsze tło. Występuje w strefie klimatu tropikalnego, przywożony do Polski z produktami importowanymi.

Mklik Mączny
Anagasta kuhneiella Zell.

Rozpiętość skrzydeł 20-25 mm, długość ciała 10-14 mm. Przednie skrzydła szare z niebieskim odcieniem, w ich części nasadowej i wierzchołkowej występują poprzeczne czarne, zygzakowate linie. Tylne skrzydła są szerokie, jasno szare z ciemniejszymi żyłkami i obwódką zewnętrzna. Skrzydła w czasie spoczynku złożone dachówkowo wzdłuż tułowia.
Szkodnik poraża rozdrobnione produkty pochodzenia zbożowego (mąka, płatki, kasza), a także orzechy, suszone warzywa, 0woce, kakao.
Występuje w strefie klimatu umiarkowanego, w Polsce bardzo groźny szkodnik występujący pospolicie w magazynach, sklepach, młynach i piekarniach. Może wyrządzić poważne szkody.

Mklik Pruchniczek
Ephestia etulella Hubner

Rozpiętość skrzydeł owada to 16-22 mm, długość ciała 8-11 mm. Przednie skrzydła niebieskawo-szare lub brązowo-szare z dwoma jaśniejszymi, poprzecznymi przepaskami. Samce u podstawy skrzydeł mają pęczek jasnych włosków. Tylnie skrzydła jasnoszare a głowa i tułów brązowo szare lub popielate.
Rozwój w magazynie jest możliwy w temperaturze powyżej 15 stopni C, w pomieszczeniach ogrzewanych mogą rozwijać się 2 lub 3 pokolenia. Szkodnik poraża ziarna zbóż i jego przetwory, zioła suszone warzywa i owoce, tytoń, nasiona kakao, czekoladę. Gatunek kosmopolityczny.

Mól Ziarniak
Nemapogon granellus L.
Tinea granella L.

Długość ciała motyli wynosi 6,0-8,0 mm, rozpiętość skrzydeł 9,0-14,0 mm. Przednie skrzydła są wąskie srebrzystoszare czasem z żółtawym odcieniem. Powierzchnia skrzydeł pokryta szeregiem ciemnych, nieregularnie rozmieszczonych ciemnych plamek. Tylne skrzydła są większe od przednich, szarawe z ciemniejszymi końcami. Tułów i odwłok są koloru białego.
W pomieszczeniach nie ogrzewanych, motyle pierwszego pokolenia spotykane są w kwietniu i maju, drugiego w sierpniu i wrześniu. Szkodnik żeruje na ziarnie zbóż, nasionach roślin strączkowych, orzechach, nasionach traw, suszonych owocach, suszonych grzybach, rzadko na serach i korku.

Omacnica Ryżanka
Corcyra cephalonica Staint

Rozpiętość skrzydeł 14-27 mm, długość ciała 7-10 mm, przednie skrzydła wąskie, szare z ciemnymi żyłkami, w części środkowej mała, jasna plamka. Tylnie skrzydła szare. Głowa biała, tułów szarobrązowy.
Występuje w krajach tropikalnych na suszonych owocach, ryżu, orzechach ziemnych, nasionach strączkowych. Do naszego kraju przywożony z nasionami kakao, orzechami ziemnymi i nasionami roślin strączkowych.

Omacnica Sianowianka
Hyposopygia costalis F.

Rozpiętość skrzydeł motyla około 17 mm, ubarwienie skrzydeł szarawo-czerwone, purpurowe lub amarantowo-szare. Na przednim brzegu występują dwie plamy, do których biegną dwie zanikające linie. Tylne skrzydła zaokrąglone, tej samej barwy co przednie, z wyraźnymi żółtymi liniami.
Szkodnik żyje w sianie, słomie, ziołach, przyprawach. W warunkach naturalnych gąsienice były spotykane w gniazdach ptaków. Czasami wyrządza szkody w magazynach zbożowych, lecz nie ma znaczenia gospodarczego.

Omacnica Spichrzanka
Plodia interpunctella Hubner

Motyl o rozpiętości skrzydeł 14-18 mm, nasadowa część przednich skrzydeł jest żółtawa, pozostała ciemnoczerwona lub ceglasta z szaroniebieskimi poprzecznymi paskami. Tylnie skrzydła SA szaroniebieskie, przeświecajace z szarą strzępina.
Szkodnik występuje w magazynach, sklepach i mieszkaniach na produktach zbożowych, orzechach, suszonych owocach ziołach, paszach, wyrobach cukierniczych. Od kilku lat spotykany coraz częściej.

Palorus subdepressus Woll.

Długość chrząszcza 2,8-3,0 mm, głowa prostokątna, na środku lekko wypukła. Powierzchnia głowy i pokryw delikatnie punktowane. Pokrywy najszersze u podstawy.
Gatunek kosmopolityczny, występuje w magazynowanych produktach spożywczych. Czasami chrząszcze atakują larwy i poczwarki innych szkodników żyjących w magazynach.

Pleśniakowiec lśniacy
Alphitobius diaperinus Panz.

Chrząszcz długości 5,0-6,0 mm, kształtu owalnego, barwy brązowo-czarnej z wyraźnym połyskiem. Przedplecze i pokrywy są punktowane bez mikrorzeźby, boki przedplecza słabo zaokrąglone. Głowa mała, wciągnięta pod przedplecze do nasady oczu, które są podzielone do połowy. Czułki nie sięgają poza przedplecze i stopniowo rozszerzają się ku końcowi. Czułki i odnóża czerwonawe.
Gatunek kosmopolityczny, występuje w Ameryce Północnej i Europie. Do niedawno wykazywany był jako szkodnik o małym znaczeniu gospodarczym, występujący na pleśniejących produktach spożywczych. Obecnie występuje w kurnikach, gdzie rozwija się w masowych ilościach i jest tam problemem weterynaryjnym. Larwy żerują na martwych kurczakach i mogą być przyczyna masowych padnięć. Rozprzestrzeniany jest wraz z paszami, a warunki panujące w kurnikach sprzyjają jego rozwojowi.

Pokątnik Złowieszczyk
Klaps motisaga L.

Długość ciała 20-28 mm, ciało wydłużone koloru czarnego z lekkim połyskiem. Pokrywy owalne, z tyłu tworzą ogonek. Szerokość przedplecza największa przed środkiem długości. Powierzchnia głowy i przedplecza pokryta drobnymi i płytkimi punktami. Czułki proste, składające się z 4 do 7 członów, których długość każdego jest wyraźnie większa od szerokości.
Gatunek synantropijny, występuje w mieszkaniach, piwnicach i budynkach gospodarczych na resztkach roślinnych. Wyrządza niewielkie szkody, gdyż nie rozwija się masowo. Bywa spotykany w piekarniach na resztkach mąki.

Przykrótek drogerczyk
Caprophilus dimidiatus F.

Długość ciała 2,0-3,5 mm, pokrywy, głowa i przedplecze kasztanowo-brązowe lub ciemnożółte, błyszczące, gęsto punktowane. Czułki i odnóża żółtoczerwone. Trzeci człon czułków dłuższy od drugiego, człon ostatni bardzo mały i spłaszczony. Nie ma znaczenia gospodarczego, powoduje zanieczyszczenie produktów wylinkami i kałem.
Gatunek kosmopolityczny, poraża kakao, tytoń, suszone owoce, produkty zbozowe przechowywane w magazynach.

Przykrótek półskrzydły
Carpophilus hemipterus L.

Chrząszcz długości 2-4 mm, silnie spłaszczony, owalnego kształtu, Pokrywy ciemnobrązowe lub czarne z dwoma poprzecznymi przepaskami koloru czerwono-żółtego. Przepaska u nasady jest wąska, na końcu pokrywy szeroka. Pokrywy nie zasłaniają dwóch ostatnich segmentów odwłoka. Odnóża i czułki żółtawo czerwone. Czułki buławkowate, człon drugi jest dłuższy niż trzeci.
Szkodnik pochodzi z krajów tropikalnych, obecnie jest spotykany na całym świecie. Bywa przywożony z orzechami, koprą, nasionami kakao, suszonymi owocami. Może porażać świeże owoce, zioła, suszone grzyby i ziarno zbóż. Szczególnie chętnie atakuje produkty wilgotne.

[1] [2] [3] [4]

Copyright © 2007 MKLIK-PEST CONTROL - Deratyzacja, Dezynfekcja Dezynsekcja