Szkodniki

Strąkowiec Czteroplamisty
Callosobruchus macuatus F.

Chrząszcz ma długość 2,0 do 5,0 mm, jest owalny i wydłużony. Ubarwienie bardzo zmienne najczęściej czerwone, brązowe lub czarne. Przedplecze i odwłok częściowo lub całkowicie czarne. Całe ciało jest pokryte żółtymi włoskami. Czułki u samców grzebykowate u samic nitkowate, pierwsze 3 lub 4 człony żółtoczerwone, pozostałe jasnoczerwone. Na każdej pokrywie dwie ciemne plamy. Na udach 3 pary odnóży pojedynczy ząb.
Strąkowiec czteroplamisty jest szkodnikiem fasoli, grochu, soli, wspięgi, nikli indyjskiej, ciecierzycy pospolitej. Występuje w strefie klimatu ciepłego, w Ameryce, Azji, Afryce i Europie południowej. Może być przywożony do kraju z transportami nasion motylkowatych.

Strąkowiec Fasolowy
Acanthoscelides obtectus Say

Chrząszcz kształtu trapezowatego o długości 2,5-4,5 mm, samce są nieco mniejsze od samic. Strona grzbietowa koloru oliwkowo-szarego z jaśniejszymi plamkami, spód ciała szary, końce pokryw czerwonawe. Boki przedplecza gładkie, bez ząbków, głowa silnie wydłużona, czarna z żółtawymi włoskami na czole. Odnóża czerwonawe, na udach trzeciej pary, długi wyraźny kolec a za nim dwa małe ząbki. Czułki są 12-członowe, długie i cienkie. Pierwsze z nich maja 4 człony, ostatnie z nich są koloru czerwonego. Pygidium (3 ostatnie segmenty odwłoka) u samca SA skierowane w duł. Szkodnik poraża wszystkie odmiany fasoli uprawiane w Polsce. W jednym nasieniu(w zależności od jego wielkości) może rozwinąć się do 25 chrząszczy. Nasiona takie tracą wartość siewną i konsumpcyjną. W przypadku braku nasion fasoli, chrząszcze mogą składać jaja na groch i inne nasiona strączkowe.

[1] [2] [3] [4]

Copyright © 2007 MKLIK-PEST CONTROL - Deratyzacja, Dezynfekcja Dezynsekcja