Szkodniki

Pustosz Australijski
Ptinus tectus

Dorosłe owady o długości ciała 2,5-4 mm. Pokrywy skrzydeł pokryte są ciemno-złoto-brązowymi włoskami. Pod włoskami znajdują się niewidoczne linie na pokrywach. Owad kosmopolityczny, zawleczony z Australii, szeroko rozprzestrzeniony na kontynencie europejskim. Larwy atakują suche produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ziarno, przyprawy, mączka rybna, suszone owoce itp. Uszkadzają opakowania. Zanieczyszczają kałem i wylinkami.

Pustosz Kradnik
Pinus fur L.

Długość ciała chrząszczy jest bardzo zmienna, wach się od 2,0 do 4,5 mm. W budowie chrząszczy jest widoczny, wyraźny dymorfizm płciowy: samce są mniejsze od samic. Pokrywy samców są wydłużone koloru rdzawobrązowego, samic owalne, wypukłe ciemnobrązowe z jasnymi plamami. Czułki samców są równe długości ciała, samic nieco krótsze. Spód ciała i odnóża u osobników obydwu płci gęsto pokryte brązowymi włoskami. Przedplecze z charakterystycznymi wzgórkami pokryte jest drobnymi włoskami. Szkodnik poraża ziarno zbóż, nasiona roślin motylkowatych, zioła, suszone owoce, przyprawy, zbiory muzealne, pierze, skóry, wełnę. W warunkach naturalnych spotykany jest w gniazdach ptaków i gryzoni. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego, ale z uwagi na długi okres rozwoju nie wyrządza szkód gospodarczych. Obecność szkodnika w magazynie świadczy o nieprzestrzeganiu zasad dobrej praktyki i przepisów sanitarnych.

Pustosz Wypuklak
Niptus hololeucus Fald.

Chrząszcz o długości 3,0-4,0 mm, barwy czerwono rdzawej, z mocno uwypuklonymi pokrywami. Całe ciało pokryte jest żółtymi włoskami o różnej długości. Golenie nóg mocno rozszerzone.
Chrząszcze pobierają ten Sam pokarm co larwy, spotykane są w magazynach przez cały rok, głównie w kwietniu i maju oraz sierpniu i wrześniu.
Szkodnik został stwierdzony na produktach spożywczych, nasionach, ziarnie, otrębach, kazeinie, kakao. Może uszkadzać materiały jedwabne, wełniane, pierze, gąbkę, papier. Gatunek kosmopolityczny, niespotykany w klimacie tropikalnym.

Rogatek Spichrzowy
Gnathocerus cornutus Fabr.

Długość ciała owada wynosi 3,5-4,5 mm, ubarwienie rdzawe, lśniące. Wyraźny dymorfizm płciowy, na czole samca znajdują się dwa rogi, a szczęki przekształcone są w dwa mocne haki. Czułki u samców i samic sięgają do połowy przedtułowia i maja segmenty regularnie zwiększające się ku końcowi. Samice rogatka spichrzowego posiadają wyrostek chitynowy między biodrami pierwszej pary odnóży, co odróżnia je od chrząszczy trojszyka ulca i gryzącego.
Występuje w magazynach zbożowych na całym świecie, pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Środkowej.

Rozpłaszczyk Rdzawy
Cryptolestes ferruginesus Steph

Chrząszcz o długości 1,5-2,0 mm, barwy brązowej z delikatnym połyskiem.
Ciało mocno spłaszczone, pokryte delikatnymi punktami i włoskami jasnymi. Przedplecze prawie kwadratowe, z dwiema podłużnymi liniami na bokach. Długość pokryw jest 2-2,5 razy większa od szerokości. Odnóża jaśniejsze od reszty ciała, stopy samca 4-członowe, samicy 5-członowe.
Groźny szkodnik ziarna i produktów pochodzenia zbożowego. Często występuje razem ze szkodnikami pierwotnymi( wołek zbożowy).Larwy mogą zjadać jaja innych szkodników magazynowych, w warunkach naturalnych spotykany był w chodnikach korników. Gatunek kosmopolityczny, często spotykany w magazynach w strefie klimatu umiarkowanego.

Skośnik Zbożowiaczek
Sitotroga carealella Ol.

Motyl o rozpiętości skrzydeł około 15 mm i długości ciała około 6 mm.
Przednie skrzydła wąskie, ostro zakończone z długą frędzią, koloru szarożółtego. Tylnie skrzydła są koloru szarego z ciemniejszymi plamkami. Koniec tylnego skrzydła wyciągnięty w charakterystyczny ząbek, który jest wyraźną cechą rozpoznawczą. Czułki nitkowate, kutrze od przedniej pary skrzydeł.
Gatunek stale występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej, skąd wraz z produktami spożywczymi jest rozwlekany po całym świecie. Na południu Europy może także rozwijać się na uprawach zbóż w polu.

Skórek Zbożowy
Trogoderma granarium Ev.

Długość ciała chrząszcza to 1,5-3,0 mm, samice są nieco większe od samców. Pokrywy rdzawobrunatne z żółtymi włoskami pokryte plamkami, głowa i przedplecze ciemniejsze, czasem prawie czarne. Czułki 11 członowe, buławka samców 5 członowa, samic 4. U niektórych okazów stwierdzono czułki 9 lub 10 członowe.
Szkodnik rozpowszechnia się biernie z porażonymi produktami, na opakowaniach, środkach transportu i robotników. Szkodnik przenoszony jest również w pustych ładowniach statków i w samolotach. Produktami żywicielskimi chrząszcza są: ziarno pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, ryżu i sorgo, produkty przemiału ziarna, nasiona roślin strączkowych, lnu i pomidorów, makuchy, pasze, orzechy arachidowe, słoma i siano, kopra, makaron, suszone owoce, mączka rybna, ser, kazeina. Z uwagi na możliwość ekspansji, wytrzymałość na niskie temperatury i brak pokarmu znajduję się na liście kwarantannowej.

Skórnik Słoniniec
Dermestes lardarius

Chrząszcz o długości ciała 7-9 mm. Kształt ciała podłużny, owalny.
Pokryty drobnymi, gęstymi, łuseczkowatymi włoskami. Ubarwienie czarne, na przedniej części pokryw szeroka jaśniejsza przepaska z wyraźnymi trzema ciemniejszymi plamami na każdej stronie. Chrząszcze są pospolitymi szkodnikami wszędzie tam gdzie znajduja się produkty pochodzenia zwierzęcego: skóry, kości, suszone mięso, mączka rybna. Mogą żerować na martwych gryzoniach i ptakach.

Spichrzel Surynamski
Oryzaephilus surinamensis

Chrząszcz o długości ciała 2,5-3,5 mm, barwy brązowej, o spaczonym ciele pokrytym drobnymi włoskami, Na przedpleczu dwa podłużne wgłębienia i 6 wyraźnych ząbków po każdej stronie. Pokrywy drobno punktowane, z 9 rzędami punktów, skrzydła drugiej pary dobrze rozwinięte, lecz chrząszcze nie lata. Czułki krótkie, 11- członowe z wyraźna buławką, drobno owłosione. Na głowie za oczami występują dwa wyraźne ząbki wielkości średnicy oka. Chrząszcz przewrócony na grzbiet wstaję przy pomocy czułków.
Szkodnik przystosowany do życia w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie rozwija się na rozdrobnionych produktach zbożowych a od kilku lat notowany jest na całym ziarnie, nasionach, rzadziej na przetworach tj. chleb, wyroby cukiernicze. Występują na całym świecie, w Polsce bardzo często.

Strąkowiec Chiński
Callosobruchus chinensis L.

Chrząszcz o długości 2-4 mm, barwy czerwonej z bardzo zmiennym deseniem jasnych plamek. Na pokrywach jasne plamy tworzą poprzeczne pasy, długość pokryw jest równa ich szerokości. Głowa czarna, czułki żółtawe u samców grzebieniaste, u samic głęboko piłkowane. Spód ciała z plamkami białych włosków. Występuje w strefie klimatu ciepłego, powarzne szkody wyrządza w Ameryce Południowej, Afryce i Azji Środkowej, gdzie może się rozwijać 10 pokoleń w roku. Bywa przywożony do naszego kraju z nasionami roślin motylkowych, jednak ze względu na nasz klimat nie rozwija się.

Świdrzyk Cygarowiec
Lasioderma serricorne

Chrząszcz o wielkości 2-4 mm, koloru rudo-brązowego, posiada charakterystyczny owalny kształt. Na pokrywach posiada gęste włoski. Występuje na całym świecie, jednak w klimacie chłodnym może przeżyć tylko w ogrzewanych pomieszczeniach. Jest szkodnikiem tytoniu, ryżu, suszonych owoców, ziół, ziarna kakaowego, orzechów, suszonej papryki. Praktycznie wszystkie szkody powodowane są przez larwy.

Żywiak Chlebowiec
Stegobium paniceum L.

Chrząszcz o długości 2-5 mm, barwy czerwonobrązowej, całe ciało pokryte żółtawymi włoskami. Czułki nitkowate 11- członowe. Przedplecze jest mocno sklepione, delikatnie punktowane, u podstawy równe szerokości pokryw. Na pokrywach dołki ułożone w regularne, podłużne linie. Samce nieco mniejsze od samic. Chrząszcze są aktywne wieczorem i w nocy. Owad jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje w Ameryce Północnej i Europie. Przystosowany jest całkowicie do życia w pomieszczeniach zamkniętych. Może rozwijać się we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego, produkty - zborzowo-mączne, pieczywo, przyprawy, suszone owoce, zioła, zbiory botaniczne, sporadycznie w produktach zwierzęcych. Z uwagi na ukryty tryb życia larw, obecność ich jest wykrywana zbyt późno.

[1] [2] [3] [4]

Copyright © 2007 MKLIK-PEST CONTROL - Deratyzacja, Dezynfekcja Dezynsekcja